Harusák architektonický - Harusák

Harusák architektonický

Turistická chata

V letech 1922 - 1942 stála na vrcholu kopce dřevěná turistická chata. Získala si velkou přízeň turistů a oblíbená byla také její rozhledna, která prý skýtala působivý výhled do okolí. V roce 1942 nešťastnou náhodou vyhořela a nebyla už nikdy obnovena.

Mnoho zajímavých a detailních informací k této nejslavnější harusácké budově naleznete v knize Heleny Zelené Křížové Kopec jménem Harusák.

 

 

 

 

 

 

Vysílač

Na místě někdejší chaty dnes stojí televizní vysílač. Jeho konstrukce nepřispívá příliš k estetice místa, je však zdaleka dobře viditelná, a stala se tak významným orientačním prvkem.

 

 

 

 

 

 

 

Srub

Na Harusově kopci se ve skrytu smrkového lesa skrývá i dnes několik chat. Snad nejpozoruhodnější z nich je dřevěný srub pana Kalába, který stojí jen kousek od místa, kde se vypínala prvorepubliková chata. Nejen stavebním materiálem, ale i architektonickým půvabem je v určitém smyslu připomínkou někdejší slavné budovy na vrcholu kopce.


 

Harusův statek

Vrchol kopce byl až do roku 1921 součástí pozemků gruntu č. p. 10 v Radňovicích. Tehdy jej jeho majitelka Františka Pohanková prodala Sportovnímu klubu v Novém Městě na Moravě za 3 000 kusů sazenic.

V 17. století patřil statek Janu Harusovi. Jeho potomci jej však prohospodařili a byli nuceni prodat. Název Harusův přesto kopci zůstal a přetrval až do dnešních dnů. Jak vypadal statek v době Jana a jeho ženy Kateřiny, není známo, sloužil však i v následné době svému původnímu účelu a dochoval se dodnes. Je jisté, že od Harusových časů prošel různými stavebními úpravami. Do současné podoby byl zrekonstruován v minulých letech.

Harusova chalupa


Architektura v okolí

I v okolí Harusova kopce se nacházejí působivé stavby

 

Tradiční lidová architektura v Radňovicích

Lidová architektura v Radňovicích


Překrásná usedlost ve Vlachovicích

Překrásná usedlost ve Vlachovicích